Trening biegowy jako sposób na schudnięcie

Szukasz treningu biegowego przystosowanego do Twoich możliwości oraz czasu? Zastanawiasz się jak schudnąć, biegając oraz ile biegać, żeby schudnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Bieganie dobre na wszystko

Jak zacząć biegać? Powodów są miliony. Trening biegowy poprawia nasze zdrowie oraz kondycję. Możemy poprawić swoją sylwetkę, pomoże nam w odreagowaniu stresu i pokonywaniu barier, które stoją nam na drodze. Ważnym czynnikiem jest także motywacja. Bez niej ciężko zacząć. Musimy postawić sobie cel i wytrwale dążyć do jego osiągnięcia. Może to być marzenie o nowym rekordzie życiowym czy powrót do dawnych startów. Robiąc trening biegowy ważna, jest świadomość biegania oraz jego regularność. Często jest to problemem, ponieważ albo nam się nie chce, albo nie mamy czasu lub zwyczajnie staramy się go nie mieć, albo tak sobie wmówić. Wtedy właśnie ważna jest motywacja, aby mimo wszystko dążyć do celu. Musimy także biegać z głową, aby nie przeforsować swojego organizmu. Jak schudnąć biegając oraz ile biegać, żeby schudnąć? Należy wziąć pod uwagę swoje tętno. Największa ilość tkanki tłuszczowej jest spalana w przedziale 60-70% tętna maksymalnego. Każdy ma inny przedział tego tętna, więc dla każdego trzeba go ustalić indywidualnie. Powinniśmy zatem biegać z pulsometrem. Pozwoli on na monitorowanie tętna. Upraszczając, aby prowadzić prawidłowy trening biegowy na spalanie tłuszczu, musimy móc prowadzić z kimś rozmowę podczas biegania. Będzie to gwarancją tego, że nie jest on zbyt intensywny. Można także obliczyć swoje tętno maksymalne i przedział tętna, w jakim powinniśmy biegać. Tętno maksymalne oblicza się za pomocą wzoru:

HRmax = 220 – wiek

Regularność podczas treningu biegowego

Ważna w bieganiu jest regularność. Nie ma konkretnego czasu, po jakim powinieneś zobaczyć pierwsze efekty. W chudnięciu podczas biegania ogromną rolę odgrywa także odpowiednie odżywianie. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia pierwsze efekty, powinny pojawić się już po 2-3 tygodniach. Jeżeli dawno nie biegałeś lub nie masz w ogóle doświadczenia — warto zacząć od maksymalnie 20 minut biegu. Później stopniowo będziesz wydłużać czas. Dystans zależny jest od kondycji i tempa biegu. Początkowo możesz zaczynać nawet od 1 czy 2 kilometrów, a następnie powoli i stopniowo je zwiększać. Treningi biegowe powinniśmy przeprowadzać możliwie często, najlepiej nawet 5 dni w tygodniu przynajmniej po godzinie. Jednak jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem warto, byłoby mieć dzień treningowy i dzień przerwy. Jeśli nie czujesz się na siłach, by biegać, możesz energicznie maszerować. Należy na siebie uważać, by nie przeforsować swojego ciała i nie doprowadzić do kontuzji. W odchudzaniu ważny jest także efekt jo-jo, który może się zdarzyć, jeśli będziemy źle je prowadzić. Przynoszący efekty trening biegowy powinien trwać 60-80 minut.

KS Staszewscy ułożą indywidualny plan treningowy dostosowany do Twoich potrzeb. Jesteśmy bardzo zadowoleni kiedy nasi podopieczni piszą do nas i chwalą się efektami treningów biegowych.