Mariaż nowoczesności i folkloru

Wnętrza inspirowane kulturą ludową robią na całym świecie ogromną karierę, oczywiście w zależności od kraju będą one wyglądały zupełnie inaczej. W Polsce inspiracją stają się sztuka ludowa kurpiowska, łowicka, podhalańska oraz inne. Projektanci w zachwycający sposób łączą nowoczesne z zasady pozbawione bibelotów, kolorów i ozdób wnętrza z charakterystyczną dla kultury ludowej ozdobnością i barwnością – efektem są zachwycające wnętrza, w których można się zakochać. Oto przykłady pomieszczeń urządzonych w stylu Folk.

 

Sypialnia jak przystało na styl nowoczesny w całości urządzona jest w kolorach bieli, szarości i czerni. Mamy zatem białe ściany, szare zasłony w oknach oraz czarne elementy dekoracyjne takie jak wiszące półki, ramki zdjęć czy tapicerka foteli. Natomiast przejawem folklorystycznych elementów jest drewniany parkiet oraz proste drewniane meble. W tej sypialni znajduje się zdobne łóżko nawiązujące do tradycyjnej ludowej rzeźby, które zaprojektował ten – krakowski producent mebli. Na łóżku zaścielono pościel również wzornictwem nawiązującą do ludowych deseni, jednak dominują tutaj kolory szarości i bieli. Jedną ze ścian zdobi nawiązujący do zdobnictwa ludowego wzór jednak wykonany przy pomocy czarnej farby.

 

Kuchnia urządzona jest także w minimalistycznym nowoczesnym stylu, mamy tutaj szare płytki podłogowe oraz małe kafelki na ścianach w białym kolorze, które co jakiś czas przełamują kolorowe kafelki układające się we wzory przypominające ludowe zdobnictwo. Meble proste, bez zdobień, w kolorze naturalnego drewna. Folkowego charakteru kuchni nadają ceramiczne i gliniane naczynia oraz zastawa stołowa z ludową ornamentyką.

 

Na ścianach łazienki wyłożono płytki imitujące ciemne drewno, jedną ze ścian zdobią płytki 3D imitujące dużych rozmiarów kamienie, na tej ścianie zamontowano również prysznic. Obok niego umieszczono toaletę i bidon w białym kolorze i nowoczesnych kształtach. Wanna imituje dawną drewnianą balię z wodą, jej okładzina wykonana jest z jasnego drewna podobnie jak wszystkie meble oraz centralna część podłogi, wokół której wyłożono wielkoformatowe, białe płytki.

 

W salonie postawiono na drewno, są tutaj drewniane podłogi oraz meble, które zdobią ludowe ornamenty. Centralnym punktem jest biała kanapa oraz czarne skórzane fotele ustawione wokół drewnianego stolika kawowego wykonanego z jednolitego drewna, na którym położono ręcznie robione białe serwetki. Białe ściany zdobią zdjęcia, których ramki pomalowane w kurpiowskie wzory.