Dieta redukcyjna- jak się do niej przekonać?

dieta redukcyjna

Zrzucanie zbędnych kilogramów zazwyczaj nie kojarzy się nam z niczym przyjemnym. Bycie na diecie często wydaje się być niekończącym się pasmem wyrzeczeń, gdzie nie ma miejsca nawet na najmniejsze odstępstwa. Tymczasem, znacznie lepszym pomysłem od męczących diet pełnych wyrzeczeń jest stopniowa zmiana nawyków żywieniowych. Dieta nie może być też od razu zbyt mocno restrykcyjna, gdyż z dużym prawdopodobieństwem zbyt długo na niej nie wytrwamy. Warto też wiedzieć o tym, że odchudzanie powinno być przeprowadzane tak, aby było bezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli planujemy zrzucić parę kilogramów, komponowaniem posiłków możemy zająć się sami. Jeśli jednak chcielibyśmy schudnąć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilogramów- lepiej jest robić to pod okiem dietetyka. Z jednej strony- będzie to lepsze dla naszego zdrowia, a z drugiej- z pewnością nie będziemy musieli obawiać się o skuteczność takiej terapii. Oczywiście, warto przeanalizować wszelkie porady jak skutecznie schudnąć i jak dbać o własną sylwetkę. Sama dieta redukcyjna jednak z definicji opiera się o chudnięcie w wyniku dziennych deficytów kalorii. Musimy więc spalać więcej niż zjadamy w ciągu dnia, ale nasza dieta nie może powodować u nas niedoborów- nie jest więc głodówką. Wszelkie potrzebne wskazówki znajdziesz na https://projektzdrowie.info/jak-skutecznie-schudnac/.

Jak utrzymać odpowiedni bilans kaloryczny?

Przede wszystkim trzeba zapisywać wszystko, co zjadamy w ciągu dnia. Czytając porady jak schudnąć za pewne dowiemy się o tym, jakiego typu produkty opłaca się jeść, gdyż dostarczają nam energii i witamin, a jakie są kaloryczne i zarazem bezwartościowe, a co za tym idzie- ich spożywanie nie ma sensu. Już na starcie musimy też skorzystać ze specjalnego wzoru do obliczenia naszego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Należy zestawić takie zmienne jak wiek, płeć czy też codzienną aktywność fizyczną. Znając swoje zapotrzebowanie można ustalić sobie sensowny limit kalorii. Prawdziwym wrogiem diety są oczywiście napady głodu, kiedy to najpierw mocno się ograniczamy, a potem mamy ochotę sobie to potrójnie wynagrodzić. Aby tego uniknąć należy planować posiłki w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia, najlepiej co 3 godziny. Pozwala to mocno podkręcić metabolizm i sprawić, że organizm nie będzie musiał magazynować zapasów „na czarne godziny”. Pozwala to także utrzymać dobre samopoczucie i odpowiedni poziom cukru we krwi.

Aktywność fizyczna zawsze wskazana

W utrzymaniu odpowiedniego bilansu kalorii w ciągu dnia pomaga aktywność fizyczna- pozwala ona bowiem spalić sporo dodatkowych kalorii, co automatycznie oznacza, że nasza dieta nie musi być już tak mocno restrykcyjna (co nie oznacza, że może nagle zacząć być mniej zdrowa). Ćwiczenia pozwalają także wyrzeźbić naszą sylwetkę, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, kiedy chcielibyśmy schudnąć z konkretnych partii ciała. Ruch poprawia też nasze samopoczucie i może pomóc nam w utrzymaniu wewnętrznej motywacji do działania. Wystarczy tylko znaleźć taką dyscyplinę, której uprawianie będzie faktycznie sprawiało nam przyjemność. Podczas treningów zawsze starajmy się szacować to, ile kalorii udało się nam spalić.