Bieganie – sport, który niszczy zbędne kilogramy

O istotności ruchu i ćwiczeń wie niemal każdy człowiek, który, chociaż minimalnie interesuje się zdrowym trybem życia. Ruch jest nieodłącznym towarzyszem zdrowia i dobrego samopoczucia. Bieganie jako sport mało inwazyjny oraz przynoszący szybkie efekty wskazany jest dla ludzi z nadwagą. Nie wymaga on skomplikowanej techniki, ale daje za to niesłychanie dobre rezultaty. Pozostaje pytanie: jak zacząć biegać?

Trening biegowy – czyli co powinieneś wiedzieć przed startem?

Przed amatorem biegania, który dopiero zaczyna swoją przygodę może rodzić się wiele pytań: czy mam odpowiednie ubranie? Czy dam radę? Jak zacząć biegać, żeby schudnąć?

Specjaliści od lekkoatletyki radzą swoim początkującym kolegom, by zaczęli bieganie od krótkich interwałów. Całe dystanse są nie do pokonania przez tych, którzy stawiają pierwsze kroki. Poza tym, gdy początkujący nie osiągnie upragnionego dystansu może bardzo łatwo zniechęcić się do tego sportu. Ważna jest automotywacja oraz wyznaczanie sobie małych celów. W przerwach między interwałami biegający może się zregenerować przez krótkie rozciąganie albo uzupełnienie elektrolitów.

Bardzo istotną rzeczą podczas biegu jest zadbanie o bezpieczeństwo. Jeśli nie chcesz nabawić się kontuzji zacznij od wybrania odpowiedniej nawierzchni. Bieganie po asfalcie może zakończyć się poważnymi obrażeniami podczas upadku, w dodatku jest ono trudne dla stawów, bo nie amortyzuje kroków. Nie powinno się także biegać na powierzchni zbyt nierównej, która może spowodować stłuczenia i skręcenia kostki.

Benefity z biegania

Bieganie jest dla ludzi w każdym wieku. Poprawa kondycji i samopoczucia, utrata zbędnych kilogramów to tylko część zalet tego sportu. Bieganie, nawet to amatorskie, sprawia, że stajemy się silniejsi i bardziej wytrzymali. Poprawiamy jakość krążenia i spalamy zbędne kalorie. Ten sport daje zdrowie, ale też świetne samopoczucie. Wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia, po których czuje się ogromne zadowolenie.

Jak zacząć biegać z nadwagą? Kilka wskazówek dla początkującego

Jeśli masz kilka zbędnych kilogramów i pragniesz poprawić nieco wynik na wadze, możesz śmiało spróbować swoich sił w biegu. Jeśli jednak nie czujesz się na to gotowy i dodatkowo wiesz, że coś Ci dolega, skonsultuj się z lekarzem. Może on wymagać tak zwanego badania przed-wysiłkowego, zwanego także próbą wysiłkową.   Próba wysiłkowa to badanie elektrokardiograficzne, pozwalające na ocenę wydolności fizycznej organizmu. Jeśli dostaniesz zielone światło od lekarza – zakładaj buty i ruszaj przed siebie.

Bieganie jest dla każdego, kto chce pozostać jak najdłużej zdrowy. Najlepiej zacząć od małych sesji i wyznaczać sobie stały cel – na początek 20 minut biegania połączonego z marszem. Z każdą sesją można zwiększać długość dystansu, albo czas biegania. Nabycie nawyku regularnego biegania zwykle następuje po kilku tygodniach. Oczywiście, gdy bieg stanie się nowym standardem, trzeba zadbać o nawodnienie i kontrolę wagi, by dostrzegać rezultaty.

 

Więcej informacji: ksstaszewscy.pl